What is Kobido massage?

Kobido to niepowtarzalna forma sztuki masażu, która oznacza „starożytną drogę do naturalnego piękna”. To rytuał, podlegający ściśle określonym regułom, bazujący na tradycji medycyny chińskiej, znanej jako „anma” (w dosłownym tłumaczeniu – naciskanie i pocieranie). Został importowany do Japonii około XIV wieku naszej ery. Kobido jest jednym z najstarszych masaży na świecie. Według legendy, rytuał ten był wynikiem walki między dwoma mistrzami masażu anma. Po konkurencji, która trwała przez kilka miesięcy, bez rozstrzygnięcia zwycięzcy, dwaj nauczyciele postanowili zjednoczyć swoje talenty, aby utworzyć nową technikę masażu twarzy — Kobido.

Przez następnych kilka stuleci tylko rodzina cesarska włączała ją do swoich zwyczajów i czerpała wyjątkowe korzyści. Na szczęście to ograniczenie z upływem czasu zostało zniesione. Większość metod masażu twarzy działa na jej powierzchni. Kobido, poprzez swoją złożoność i intensywność technik, działa na głębszych warstwach skóry i mięśni. To najbardziej zaawansowana technicznie forma japońskiego masażu twarzy — można powiedzieć, że Kobido ma zestaw największej liczby najbardziej złożonych technik manualnych. Śmiało można stwierdzić, że jest to niechirurgiczny lifting twarzy, który może być alternatywą dla zabiegów medycyny estetycznej. 

Masaż jest głęboką kombinacją tradycyjnych japońskich koncepcji medycznych i różnych technik manipulacji ręką.

Charakteryzuje się głównie szybkością rąk i palców. Szybkość, z jaką terapeuta wykonuje masaż oraz wszystkie jego etapy, zmierzają do oddziaływania w różnych aspektach. Kiedy ruch jest powolny, klient ma się zrelaksować, a intensywne etapy masażu mają stymulować skórę i powodować produkcję składników odżywczych skóry w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu liftingującego. Należy zwrócić uwagę na fakt, że masaż Kobido nigdy nie powinien powodować bólu, chociaż specjalistyczne techniki, czyli szybkie dłonie „latające” nad twarzą klienta odczuwane są na pograniczu bodźca bólowego. Aby osiągnąć równowagę w skórze twarzy, mięśniach oraz w całym ciele należy dokładnie i precyzyjnie określić kondycję skóry oraz pracować na punktach akupresurowych twarzy. Poprzez ucisk tych punktów przywracany jest pozytywny bilans energetyczny całego organizmu.

Stosowane uciski uwalniają przepływ energii, rozluźniają napięte obszary mięśni twarzy i szyi, które powodują zmarszczki mimiczne. Na przykład technika wibracyjna, którą wykonuje się przy szybkim drżeniu rąk i palców, powszechnie stosowana jest w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz szybkiego uwalniania toksyn z układu chłonnego. Cały masaż uaktywnia nerwy twarzy, a tym samym zwiększa przepływ energii Qi na twarzy, co prowadzi do naturalnego efektu liftingu. Według starożytnych nauk japońskich piękno jest wynikiem doskonałej równowagi pomiędzy zdrowiem fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Połączenie energetyzujących, szybkich i rytmicznych technik wykonywanych jednocześnie z wrażliwością, delikatnością i subtelnością dąży przede wszystkim do utrzymania i przywrócenia harmonii w tych trzech aspektach.